Kubański Psilocybe (Psilocybe cubensis) to gatunek grzyba psychodelicznego zawierający psilocybinę i psylocynę. Bielik amerykański jest popularnie nazywany „grzybami” i często nazywany jest „magicznym” lub „magicznym” grzybem. Wszystkie bieliki amerykańskie należą do rodziny kołnierzyków i rosną na całym świecie. Bielik kubański jest największym gatunkiem tego grzyba i jest również szeroko rozpowszechniony na całym świecie, pomimo swojej nazwy „kubański”. Zawdzięcza to przede wszystkim swojemu odkrywcy Franklin Summer Earle , który jako pierwszy odkrył i opisał grzyba w 1906 roku na Kubie.
Jednak na długo przed jego odkryciem w 1906 roku bieliki amerykańskie znały starożytne plemiona meksykańskie, które wykorzystywały te grzyby do swoich rytuałów uzdrawiania ( więcej o współczesnej historii bielików można przeczytać tutaj ). Używając swoich świętych grzybów, rdzenni amerykańscy szamani wkroczyli do innych światów, aby uzyskać niezbędne informacje, uczyć się, leczyć członków swojego plemienia i odkryć dotychczas nieodkryte. Dzięki spotkaniom zachodnich podróżników i odkrywców z plemionami meksykańskimi, wiedza o tych grzybach szybko rozprzestrzeniła się w ostatnim stuleciu wśród ludności krajów zachodnich, gdzie zainteresowano je badaniami naukowymi.
Współczesna psychologia i medycyna wkrótce zidentyfikowały wielki potencjał tych magicznych grzybów w ich zdolności do leczenia dotychczas nieuleczalnych chorób i problemów ze zdrowiem psychicznym. Może pomóc ludziom w końcowej fazie choroby nowotworowej i innych nieuleczalnych chorób, gdzie pomaga radzić sobie psychicznie z nieuchronną śmiercią pacjenta. Innym możliwym zastosowaniem terapeutycznym jest pomoc pacjentom cierpiącym na zespół Hortona – są to nagromadzone, okresowe bóle głowy (tzw. klasterowe bóle głowy ), które są trudne do zniesienia. Ich przyczyna jest nieznana i dotyka około 0,1% całej populacji, zwłaszcza mężczyzn. Jak dotąd nie znaleziono skutecznego lekarstwa na te rozdzierające bóle. Ma grzyby Psilocybe cubensis, które w tym przypadku działają jak cud, a ich regularne spożywanie w niewielkich ilościach przynosi ulgę pacjentom.
Innym zastosowaniem terapeutycznym bielików jest leczenie uzależnień. Ostatnie badania wykazały pozytywny wpływ na pozbycie się różnych uzależnień, zwłaszcza od alkoholu i twardych narkotyków. Pacjenci uzależnieni od alkoholu zaczęli wykazywać oznaki zmniejszenia apetytu po regularnym podawaniu bielików i zaczęli więcej zastanawiać się nad szkodliwością ich nałogu i wpływem na ich przyszłe życie. Wiele osób na całym świecie dostrzega szereg innych terapeutycznych korzyści tych grzybów, zwłaszcza gdy są używane do samodoskonalenia i rozwoju duchowego – tutaj dochodzimy do połączenia ze starożytnym szamanizmem, który również poszukiwał rozwoju duchowego jako jednej ze ścieżek życia.